Utóbbi az bizony nehezebb terep és nincs sok köze a földfelszíni adásokhoz.
Azért foglalkozom ezzel kicsit, mert elég sokan keverik a kettőt. A DVB-T (ezzel foglalkozunk ugye leginkább ezen a blogon) az a földfelszíni (terrestrial, innen a -T), a DVB-C pedig a kábelen érkező (cable, innen a -C) digitális video (TV) sugárzást jelenti. Két hasonló, de egymással nem felcserélhető technológiáról van szó, más-más moduláció szükséges a levegőben illetve koax kábelen közvetített jel hatékony továbbításához.
A digitális átállás során 2011. végéig teljesen meg kell szüntetni az analóg adásokat, ezért szépen kiépítették és továbbfejlesztik a DVB-T műsorszóró hálózatot, ami az analóg földfelszíni adás szerepét fokozatosan át fogja venni. A DVB-T-re átállás egy egységes folyamat, mely technikailag egyetlen szolgáltató, az Antenna Hungária kezében van, a hálózat szabványos és bármely gyártó eszközével használható, ami tartja magát a követelményekhez. Így van ez legalábbis a kódolatlan csatornákkal, itt egyértelmű a megfelelőség. Kódolt adásokhoz – ahogy a műholdas vételnél is – sokféle dekóder modul lenne alkalmazható, itthon olyan masinákkal lehet ezeket nézni, melyek tartalmaznak egy Conax CAS7 rendszerű dekóder modult, ebbe kell kártyát, azaz előfizetést vásárolni.
Ő a Terratec Cinergy 1200 DVB-C vevő. Ritkaság, mert
a gyakorlatban nemigen lehet használni.
Teljesen heterogén a kínálat DVB-C fronton, különféle eszközökkel, beállításokkal és titkosítással valósították meg hálózatukat a szolgáltatók, így nem lehet mondjuk a T-Home set-top-box segítségével a UPC hálózatán tévézni. A szolgáltató kitalálta a rendszert, eldöntötte, hogy milyen szolgáltatásokat valósít majd meg rajta és beszerezte a rengeteg dekódert. Csúnya, vagy buta, mindegy, mert ez az, ami garantáltan működik, amit távolról programozhat és amihez képes hathatós támogatást nyújtani.
Ez nagyon szép is a legtöbb ügyfél szemében, akiket nem érdekel, hogy milyen dobozzal működik a tévéje, csak mennyen már. Nekik jó. Azoknak az őrülteknek, akik meg megszokták, hogy a régi analóg tévétunerrel beállíthatnak időzített felvételt, ami a merevlemezükön marad, utóbb akár ki is vághatják a reklámokat, nos nekik főhet a fejük. (Mint pl. nekem is.) A szolgáltató nem nyújt támogatást más eszközhöz, sőt, a kártyát sem árusítja külön, kiszedni sem szabad a beltéri egységből, szóval nehéz ügy. Hiába van tehát DVB-C vevő a tévében, hiába veszek egyet külföldről, nem biztos, hogy sikerrel fogok járni vele. Meg lehet próbálni, ha valaki utánajár, hogy mit is kell beszereznie, hogy az jó legyen, de bármikor adódhat egy váltás a szolgáltatónál (pl. HD adásokat vezetnek be ésakármi) és onnantól lehet új hardvert keresni.
Egyelőre tehát maradnak az olyan tévés cégek, akik kínálnak valamilyen felvevővel egybeépített set top boksz opciót is, vagy lehet felveszegetni a set top boksz videokimenetéről.
A témában tudom ajánlani Shabba hozzászólásait itt: